Avengeri spojte sa. Alebo skôr, „všetci fanúšikovia Avengerov, radšej sa rozíďte“? Na scénu prichádza novinka, v ktorej môže byť každý superhrdinom. Stačí vám na to vybraná platforma a hra Marvel’s Avengers, ktorú sme podrobili testovaniu. Ako si poradila sa dozviete v našej recenzii.

Hru sme pôvodne otestovali už počas beta verzie, no z nedokončenej hry nie je možné vytvoriť plnohodnotnú recenziu. Môžeme len porovnávať čo sa zmenilo a čo nie. Čo ostalo rovnaké alebo čo úplne zmizlo. Nemôžeme poprieť, že v prvom momente sme boli už len pri bete sklamaní z toho, že sme sa, takpovediac, k samotnej hre ani nedostali. Na vine boli servery, ktoré nás nie a nie pustiť hrať sa. Ani v prvý deň bety, ani v ten druhý, až na ten tretí sa nám pošťastilo. Prešli sme úvodnú misiu a otestovali hardvér, či nám samotná hra pôjde natoľko, aby sme pripravili poriadnu recenziu. Chvalabohu je hra optimalizovaná dobre, takže hor sa do hrania.

Každý môže byť superhrdina

Vývojárske štúdio Crystal Dynamics, v spolupráci so Square Enix, nám 4. septembra naservírovalo už kompletnú superhrdinskú dávku s Avengermi v plnej verzii. Bolo načase zistiť, či bolo beta testovanie niečomu prospešné. Marvel’s Avengers sa skladá z dvoch častí, a to z hlavnej kampane a z režimu Iniciatívy Avengers, ktorá slúži na hru viacerých hráčov. Môžeme povedať, že Square Enix skutočne urobil skvelý marketing. Očakávali sme príbehy našich obľúbených superhrdinov z obrazovky a to, že oni budú práve tými, ktorých príbeh budeme sledovať aj prostredníctvom hry. Nie nie, omyl. Moment vytriezvenia nastane, keď začnete hrať za Kamalu Khan, mladú pakistánsko-americkú dievčinu, ktorá je veľkou fanúšičkou tímu Avengers. Predovšetkým asi hrdinky Captain Marvel. Podľa nej má v komiksoch zakorenené dokonca aj svoje vlastné meno – Ms. Marvel. Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Počas úvodnej misie si zasúťažíte v rôznych súťažných disciplínach, pozbierate nejaké komiksy a čo je hlavné, stretnete sa v podstate so všetkými superhrdinami. Či už je to Thor, Captain America, Black Widow a v jednej zo scén aj samotný Tony Stark. Kamala odzrkadľuje nadšenie aj samotného hráča, ktorý má možnosť vidieť „zblízka“ týchto famóznych hrdinov a teší sa z daného okamihu ako dieťa. Ide skutočne o filmový zážitok, ktorý sa bežne v hrách nevyskytuje. Prvá misia nám zobrazuje našich hrdinov, ktorí majú takpovediac svoj oslavný deň, známy tiež ako Avengers Day. Oslavujú otvorenie svojho nového sídla a predstavenie leteckej základne na helicarrieri, ktorá dostala meno Chimera a je poháňaná Terrigenom. Na samotnej oslave sa však následne všetko pokazí. Pozorné oko v diaľke uvidí nepriateľa, ktorý technológiu predstavenú na Dni Avengerov ukradne. To vyústi do chaosu v uliciach San Fransica.

Po páde Avengerov je to na vás

V spomínanej úvodnej misii v hre Marvel’s Avengers si vyskúšate všetkých známych a zatiaľ dostupných hrdinov – pekne po poradí v takej, dá sa povedať, rýchlej akcii. Začínate s Thorom. Vašou úlohou je pomôcť San Franciským policajtom bojovať proti nepriateľom, no predovšetkým zachraňujete civilistov, ktorí potrebujú vašu pomoc. K Thorovi sa po čase pridá Iron Man, s ktorým sa tiež máte možnosť zapojiť do akcie. Nasledujú Hulk, Black Widow a ešte aj samotný Kapitán. Po súboji Black Widow s Taskmasterom vám on sám dá jasne najavo, že ste mesto sklamali. Nasleduje scénka, pri ktorej si pomyslíte, že ste predsa len mesto zachránili. Bohužiaľ, vaša radosť je predčasná a zistíte pravý opak. Opäť sa všetko pokazí. Chiméra je zničená, jeden z hrdinov padne a obyvatelia mesta sú vystavení terigenéze, ktorej následkom sa z nich stanú Inhumani.

Ďalšia scénka nám ukáže súd, kde senátor verejne vypočúva Bruca Bannera. Potom nasleduje rozpad Avengerov. Keď už nemá kto naďalej chrániť záujmy dobra a Avengeri sú preč, Advanced Idea Mechanics (A.I.M.) vstupujú na scénu. Chcú prevziať kontrolu nad chaosom, hľadať a zničiť Avengerov, ktorí v očiach verejnosti zlyhali a predovšetkým pochytať a „vyliečiť“ Inhumanov. Ako sme už spomínali, príbeh sa sústreďuje na mladú dievčinu Kamalu, ktorá bola jedna z obetí výbuchu a bola vystavená terrigenéze. Počas rokov, keď na scéne už naši hrdinovia nefigurujú, sa snaží zlepšovať svoje schopnosti a naučiť sa ich ovládať. Snaží sa nájsť odboj, spojiť tím Avengerov a zosadiť A.I.M. raz a navždy.

Kamala Khan zachraňuje príbeh

Príbeh Kamaly, ktorý je vlastne hnacím motorom celej kampane, brzdia opakujúce sa misie a tempo, ktoré kampaň má. Realita je taká, že hra má až príliš predvídateľný príbeh, ktorý sa po celý čas nesie na jednej vlne a misie sa neustále opakujú. Aspoň cutscény pôsobia filmovo a sú čiastočne robené v známom štýle MCU (najmä rozprávanie a zápletky), ktorý bol pravdepodobne aj inšpiráciou. Samotná kampaň je sama o sebe sklamaním. Jej štýl, akým misie prebiehajú, sa nenesú v rovnakom duchu, aby sa mohli rovnať spomínaným cutscénam. Zatiaľ čo cutscény ukazujú jednotný príbeh s jasnou myšlienkou, v misiách sa neustále stretávame s rozdeleným hlavným questom a tými vedľajšími, ktoré nás len odďaľujú od vyriešenia zápletky. Dokonca sme sa stretli aj s misiami, ktoré s kampaňou v podstate nesúvisia, jednoducho slúžia len na akési umelé predĺženie hracej doby.

Záchrana menom multiplayer

Nudné a opakujúce sa misie by mohol zachrániť druhý mód, ktorý sme spomínali na začiatku – Iniciatíva Avengers. Tento mód pre viacerých hráčov vám umožní spojiť sa s priateľmi, aby ste si mohli vychutnať hranie Marvel’s Avengers takpovediac „naživo“. Príbeh Iniciatívy sa odohráva po hlavnom príbehu. Keď sa však rozhodnete skúsiť Iniciatívu pred samotnou kampaňou, hra vás upozorní, že vám to môže pokaziť zážitok z hrania primárnej kampane a prezradiť dôležité informácie. Preto odporúčame začať najprv kampaňou, ak vás naozaj zaujíma príbeh a chcete si ho užiť.

K misiám sa dostanete cez poradný stôl, tak isto ako v bežnej kampani, ktorý sa nachádza v Chimére. Pomocou neho si môžete zvoliť misie, na aké máte chuť. Či už sú to singleplayerové misie s hrdinami, vojnové zóny alebo vojnové zóny v kooperatívnom režime. Zatiaľ, čo bežné misie pre jedného hráča súvisia s hlavným príbehom a ponúkajú pekný filmový zážitok, vojnové zóny sú zas PvE misie, ktoré sú pre konkrétneho hrdinu v rozsiahlejších oblastiach. Možnosť hrať spoločne s priateľmi a vytvoriť tak útočný tím znie skvelo, avšak misie sú, ako v prípade hlavnej kampane, vskutku nudné a suché. V skratke, hra od vás vyžaduje len jednu konkrétnu vec, ktorá kazí dojem celej hry. Neustále mlátenie množstva nepriateľov, znova a znova dookola, v nejakom konkrétnom prostredí.

Dokonca sme sa stretli aj s misiami, ktoré s kampaňou v podstate nesúvisia, jednoducho slúžia len na akési umelé predĺženie hracej doby.

Štýl hrania za všetkých hrdinov je presne taký, aký by ste očakávali. Je vidieť, že sa vývojári so stavbou a schopnosťami samotných hrdinov v Marvel’s Avengers pohrali natoľko, aby ste pri výbere vašich schopností nedosiahli rovnaké výsledky pri dvoch rozdielnych hrdinoch. Je jasné, že každý hrdina má svoje základné špecifické schopnosti, ale počas hry, získavaním XP bodov, je vám umožnené odomykať si ďalšie a ďalšie. Tie si následne rozdeľujete v strome schopností. Stále vám to ponúka nové a nové možnosti zostaviť si hrdinu podľa vašich predstáv, čo je úžasné.

Marvel’s Avengers dokáže zamotať hlavu

Čo sa týka neustáleho používania tých istých schopností, trvá dlho, kým sa dostanete k novým. Používanie repetitívnych pohybov, úhybov, komb a schopností je príliš nudné, predovšetkým v boji s nepriateľmi, ktorí útočia neustále vo vlnách. Hre by neuškodilo, keby sa nové schopnosti a pohyby dali odomykať rýchlejšie.

Ovládanie sa vám zo začiatku môže zdať chaotické a tak, ako sme spomínali pri výbave, čoskoro sa vám z neho začne motať hlava. Chce to len čas. Cvik predsa robí majstra. Tutoriál vám pomôže iba do istej miery, keďže v ňom všetko skúšate v pokojnej atmosfére. Akonáhle ide do tuhého a vy sa musíte rozhodnúť, čo použiť, či dokonca ako skombinovať útok s iným hrdinom, môžete pokojne skončiť stláčaním náhodných kláves. Výsledok síce nebude taký, ako keby ste použili presne načasované a premyslené kombo, ale prežiť by ste to mali tak či onak. Hra totiž nie je náročná a ide skôr o titul na pobavenie, prípadný relax.

V hre sa taktiež nachádzajú aj rôzne typy výstroja, ktorým si môžete svojich hrdinov vybaviť. Niektoré ponúkajú rôzne vylepšenia obrany proti konkrétnym typom útokov. Vylepšovanie svojho hrdinu takýmto typom výstroja neznie zle. Problém je, že počas jednej misie vám ich ponúkne hneď niekoľko, a to môže byť časom dosť otravné, až frustrujúce. Nedá sa poprieť, že samotný výstroj pomáha pre určité typy misií a proti určitým nepriateľom, ale máte taktiež pocit, že viac času venujete zmene celého výstroja ako samotnému hraniu. Keď sa dostanete do tohto momentu, začnete pomaly zisťovať, že v hre je príliš veľa možností a pomaly začínate strácať prehľad.

Postrach menom mikrotransakcie

Mikrotransakcie v hre sú, ale nie agresívne. Každý jeden superhrdina má svoj vlastný Battle Pass, ktorý má bezplatnú aj platenú verziu. Z platenej verzie samozrejme získate viac lepších odmien, ale všetko sú to len kozmetické doplnky, ktoré na chod hry nemajú žiadny vplyv. Ak sa rozhodnete zakúpiť si prémiový battle-pass, isté množstvo hernej meny môžete získať aj späť a využiť ju opäť na iné veci. Je to zaujímavý model, ktorý autorom hry prihodí zopár eur navyše a vás neotravuje. Ak nechcete – nemusíte. V prípade, že chcete meniť výzor svojho hrdinu, môžete využiť obchodníkov a herný trh. V ňom nájdete rôzne veci, ktoré sa pravidelne menia. Či už každý deň alebo týždeň. Čakajú na vás rôzne predmety a kozmetické doplnky, s ktorými na bojisku určite zažiarite. Nájdete tu aj niekoľko ikonických oblekov z filmovej série a to je niečo, čo určite zaujme každého fanúšika filmov MCU.

Verdikt

Graficky hra nijak neohúri, ale ani neurazí. Ide o bežnú grafiku, akú by ste od hry vychádzajúcej v roku 2020 očakávali. Vyzdvihnúť môžeme napríklad špeciálne efekty, ktoré vidíte pri používaní vašich schopností. Tie sú pekné a dodajú vašim útokom akčný nádych. Na najvyšších detailoch je hra pekná, ale keďže väčšinu času budete bojovať, v rýchlej akcii ju až tak nepostrehnete a tým pádom nie je dôvod zbytočne tlačiť na pílu, čo oceňujeme aj u autorov hry.

Každopádne, Crystal Dynamics má s hrou dlhodobé plány a plánujú aj dlhodobú podporu hry. Tým pádom majú čas niečo pridať, kompletne pozmeniť, prípadne čiastočne zlepšiť. Môžeme len dúfať, že tieto opakujúce sa misie, množstvo výstrojov a monotónny bojový systém sa podarí prepracovať. Okrem toho nám zaručujú ďalších a ďalších hrdinov a nové (podľa ich slov lepšie) misie. Uvidíme, ako sa s tým nakoniec vysporiadajú. Momentálne si hru užijú všetci fanúšikovia superhrdinov a predovšetkým Marvelu. Nejde totiž vôbec o zlý titul. Zopár vylepšení, dlhodobá starostlivosť a o zábavu s hrou Marvel’s Avengers bude postarané ešte na niekoľko rokov.

Zhrnutie

Hra Marvel’s Avengers ponúka zaujímavý zážitok, najmä pre fanúšikov superhrdinov, no má svoje svetlé aj tienisté stránky. Medzi klady patrí množstvo možností úprav postáv, výborne spracované cutscény a dynamická hrateľnosť súbojov, pričom Kamala Khan ako hlavná protagonistka príjemne osviežuje celkový zážitok. Na druhej strane, stereotypné a opakujúce sa misie, umelo natiahnutý príbeh a miestami chaotické ovládanie môžu hráčov frustrovať. Hoci hra neoslní graficky ani inováciami, stále môže byť lákavým titulom pre fanúšikov, ktorí ocenia známe postavy z komiksu.

Avatar Frame
Autor
/