V hernom svete sa práve deje tiché zemetrasenie. Z predaja v USA potichu zmizli nové herné notebooky Razer Blade. Je to ich vlajková loď medzi výkonnými mašinami pre hráčov. Razer ich stiahol z pred-objednávok bez akéhokoľvek vysvetlenia. Oficiálna stránka teraz ponúka len možnosť „Upozorni ma, keď budú dostupné“, a Amazon aj Best Buy ich úplne odstránili zo svojej ponuky. Best Buy má zatiaľ v ponuke len niekoľko repasovaných kusov. Za týmto náhlym ústupom z trhu je však čosi väčšie a to návrat americkej obchodnej vojny, ktorú znovu rozbehol Trump.
Clá ako zbraň
Aktuálny prezident USA oznámil nové, masívne dovozné clá na tovary z kľúčových výrobných krajín a to predovšetkým Číny, Taiwanu ale i Vietnamu. Práve odtiaľ pochádza veľká časť komponentov (ak nie celé produkty) od výrobcov ako napríklad Razer, Asus, Framework, Micron, či dokonca Nintendo. Nové opatrenia sú súčasťou tzv. „Dní oslobodenia“, ktorými chce Trump deklarovať návrat výroby do USA a menej závislosti od Ázie. Z pohľadu technológií to však znamená jediné, dráma pre výrobcov aj zákazníkov.
Clá totiž nezvyšujú len cenu komponentov, ale predovšetkým vytvárajú neistotu. Výrobcovia nevedia, či sa im ešte oplatí predávať na americkom trhu. V prípade Razeru to v praxi znamená: „Radšej stiahneme nový model z predaja, ako by sme mali prepočítať každú jednu súčiastku a zaplatiť desiatky percent navyše.“
Nie je to len Razer
Razer ale nie je jediný. Spoločnosť Framework, známa svojimi modulárnymi notebookmi, takisto dočasne pozastavila predaj niektorých modelov. Micron, významný hráč v oblasti polovodičov, tiež zareagoval. A potom je tu Nintendo, ktorého nová konzola Nintendo Switch 2 mala ísť do predpredaja 9. apríla. No nestalo sa tak. Pred-objednávky boli odložené a Nintendo Canada medzitým tiež pozastavilo svoje predpredaje.
Očakáva sa nárast cien
Podľa analytikov sa situácia bude len zhoršovať. Circana predpovedá, že sa Switch 2 bude predávať horšie, než sa čakalo, nielen kvôli odkladu, ale aj kvôli pravdepodobnému zvýšeniu ceny. Asociácia zábavného softvéru (ESA) sa pridáva s varovaním: nové clá môžu mať „škodlivý dopad“ na celý herný priemysel. Matt Piscatella, známy analytik, ide ešte ďalej. Podľa neho môžu fyzické hry úplne vymiznúť z trhu a ceny digitálnych hier prudko stúpnuť. Pre bežného hráča to znamená jednoduché a to pripraviť sa na to, že váš ďalší notebook, konzola alebo hra budú výrazne drahšie.
A čo ďalej?
Zatiaľ nevieme, či sa notebooky Razer Blade na americký trh vrátia, alebo či sa Razer pokúsi obísť clá premiestnením výroby. Isté však je, že americkí hráči sa stávajú rukojemníkmi väčšej politickej hry, v ktorej ide o ekonomický vplyv, národnú suverenitu a voličské body. Pre fanúšikov hardvéru to však znamená len jedno, čakanie, neistotu a vyššie ceny.